Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do menu
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - Przysucha

"Alzhaimer-rozumiem-wspieram"

Utworzono dnia 01.06.2021

Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Alzheimer Polska – związkiem organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów uprzejmie zapraszają do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Alzheimer – rozumiem – wspieram”.

Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia (demencji) oraz o potrzebach osób chorych i ich opiekunów rodzinnych. Przygotowaliśmy materiały: ulotkę i broszurę, które w prosty sposób opisują zagadnienie.

Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję wykorzystując załączone materiały i publikacje zamieszczone na stronie RPO https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera

Materiały zawierają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotycące choroby, przedstawiają informacje dotyczące stawiania diagnozy, leczenia, opieki oraz kwestii prawnych. Wszytskie publikacje są udostępnione na otwartej licencji Creative Common i można je wykorzystywać w całości lub we fragmentach.

Dlaczego to robimy?

Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat; im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc. W społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.

Sprawa jest bardzo ważna dla wielu rodzin i osób samotnych. Dlatego jeszcze raz serdecznie zapraszamy i zachęcamy do upowszechniania wiedzy o potrzebach osób żyjących z chorobą otępienną i ich opiekunów oraz bardzo gorąco prosimy o podejmowanie wszelkich możliwych działań na rzecz tej, wciąż rosnącej grupy społecznej.

Kontakt:

Alzheimer Polska – info@alzheimer-polska.pl

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich: alzheimer@brpo.gov.pl

 

Poznaj proste sposoby oceny sprawności ruchowej i pamięci po 55 roku życia.

Skorzystaj z pakietu unikatowych narzędzi do zbadania swojej sprawności ruchowej oraz poznawczej. Oferujemy proste testy, zweryfikowane w badaniach naukowych, dostosowane do wykorzystania w warunkach domowych.

Badania można wykonać na stronie:  https://testysenioralne.pl/

Dla kogo?

Badania polecamy osobom w wieku powyżej 55 lat. Wykonanie badania Testem Pamięci w wersji mobilnej lub anonimowego testu psychologicznego rekomendowane jest w przypadku zaobserwowania pogorszenia pamięci oraz innych funkcji poznawczych takich jak: koncentracji uwagi, zdolności uczenia się, orientacji w terenie, umiejętności językowych. Wskazaniem do wykonania badania sprawności ruchowej dłoni jest odczuwalne pogorszenie możliwości samodzielnego poruszania się, częste potknięcia lub zdarzające się upadki. Badania są zaplanowane do samodzielnego wykonania. Możliwa jest pomoc osoby towarzyszącej jedynie w przygotowaniu do badań.

Na czym to polega?

Oferowane testy stanowią element profilaktyki zdrowego starzenia (tzw. healthy ageing). Badania mają charakter przesiewowy i zostały przystosowane do wykonania w domu z zachowaniem udowodnionej w badaniach naukowych przydatności diagnostycznej.

Obserwowane zmiany w zachowaniu mogą, ale nie muszą, być naturalnym przebiegiem procesu starzenia. Celem realizacji badań jest odpowiednio przesiewowa ocena funkcji poznawczych, sprawności ruchowej oraz ocena pamięci jeszcze bez konieczności korzystania z porady w placówce medycznej. Pomagamy rozróżnić, co jest normalne w starzeniu się, a co może wskazywać na chorobę, którą można po prostu leczyć.

Wynik badania wskazuje na funkcjonowanie w normie właściwej dla wieku lub jej przekroczenie - w takim przypadku rekomendowana jest dalsza diagnostyka w placówce medycznej w celu identyfikacji przyczyn zaobserwowanych zmian w zachowaniu.

Kto za tym stoi?

Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu

Dostarczamy narzędzia informatyczne

EMC Silesia - Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe

Dostarczamy wiedzę medyczną

Fundacja Pamięć i Pomoc im. Dr. Edmunda Gryglewicza

Promujemy profilaktykę zdrowego starzenia

Platforma testysenioralne.pl powstaje w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne — II konkurs. Umowa o dofinansowanie nr IS-2/54/NCBR/2015.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 229

W poprzednim tygodniu: 312

W tym miesiącu: 807

W poprzednim miesiącu: 1240

Wszystkich: 19258

Adres:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
26-400 Przysucha
ul. Szkolna 3
tel./fax (048) 675 55 17
e-mail: pcprprzysucha@onet.eu

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek, w godz. 730 – 1530