Dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych dla osób niepełnosprawnych
Przedmioty ortopedyczne to przyrządy niezbędne do samodzielnego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, np. protezy, kule, wózek inwalidzki.
Środki pomocnicze to przedmioty, które w znacznym stopniu ułatwiają funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w środowisku społecznym lub wręcz to umożliwiają, np. pomoce optyczne dla niedowidzących, aparaty słuchowe, cewniki.
O dofinansowanie w tym zakresie może ubiegać się każda osoba zaliczona do grona osób niepełnosprawnych w myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych , bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności. Warunkiem jest posiadanie stosownego orzeczenia o niepełnosprawności (osoby do 16 r.ż.), o stopniu niepełnosprawności (osoby powyżej 16 r.ż.) lub orzeczenia równoważnego oraz spełnianie kryterium dochodowego. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Dofinansowaniem może być objęty zakup sprzętów, przyrządów i urządzeń wspierających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. O dofinansowanie można się starać, gdy cena przedmiotu dofinansowania jest wyższa od limitu dofinansowania określonego przez ministra zdrowia w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Do wniosku należy dołączyć:
-
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych.
-
Zaświadczenie/postanowienie sądu potwierdzające prawo występowania w imieniu osoby niepełnosprawnej w przypadku składania wniosku przez opiekuna prawnego/pełnomocnika.
-
Faktura określająca cenę nabycia przedmiotu ortopedycznego z wyodrębnioną kwotą opłacaną przez NFZ oraz kwotą udziału własnego wraz z potwierdzoną za zgodność przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
-
Kopia zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną przez NFZ i kwotą udziału własnego wraz z terminem realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji.
-
Dowód osobisty do wglądu.
W uzasadnionych przypadkach inne dokumenty niezbędne w celu realizacji wniosku.
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć, we właściwym dla miejsca zamieszkania, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Jest on rozpatrywany w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w terminie 7 dni od dnia rozpatrzenia wniosku powiadamia w formie pisemnej wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia.
UWAGA!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przysusze uprzejmie informuje, że wnioski złożone w 2023 roku o dofinansowanie ze środków PFRON i niezrealizowane w roku 2023 roku z powodu braku środków nie przechodzą do realizacji na następny rok.
Przedmioty oropedyczne i środki pomocnicze zakupione w roku 2023 nie będą realizowane w roku 2024.
Powyższe decyzje uregulowana są Uchwałą nr 27/2023 Zarządu Powiatu w Przysusze z dnia 31 marca 2023 r.
Kryterium dochodowe, obowiązujące od dnia 01.09.2024 r.:
O dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjnej mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
- 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, tj. 4 019,21 zł
- 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej, tj. 5 224,97 zł
Przykładowe wyliczenie dofinansowania w zadaniu "Zaopatrzenie w przedmioty ortopedycznje i środki pomocnicze":
Przedmiot: pieluchomajtki
Faktura zakupu na kwotę: 261,00 zł
Dofinansowanie NFZ: 107,10 zł
Dopłata własna wnioskodawcy: 153,90 zł
Maksymalne dofinansowanie - 150 % kwoty dofinansowania NFZ: 160,65 zł
Dofinansowanie do wypłaty dla wnioskodawcy: 153,90 zł
Szczegółowe informacje dotyczące zakresu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością można uzyskać w siedzibie urzędu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Przysusze pod adresem ul. Szkolna 3, 26-400 Przysucha lub pod nr telefonu 48 675 55 17, e-mail: pcprprzysucha@onet.eu